Dentálna hygiena je ošetrenie zubov, ktoré vykonáva dentálny hygienik a ktorého cieľom je odstrániť alebo minimalizovať riziká poškodenia tvrdých a mäkkých tkanív v ústnej dutine. Zároveň je to zákrok, pomocou ktorého je možné dosiahnuť zlepšenie estetickej stránky Vašich zubov.
Baktérie, s ktorými žijeme
Poškodenie zubov a ich závesného aparátu, zápal ďasien, alebo nepríjemný zápach? Toto všetko zapríčiňujú baktérie v našich ústach. Tie sa rozdeľujú na tzv. „dobré a zlé“ a spoločne vytvárajú mikroflóru ústnej dutiny. Cieľom však nie je mať ústa dokonale vydezinfikované a dokonca to nie je ani zdraviu prospešné. Dôležité je vedieť udržať baktérie v rovnováhe, čo nie je vôbec ťažké, ak nám niekto vysvetlí ako na to a aké pomôcky a doplnky ústnej hygieny použiť. Preto by mala byť základom každej návštevy dentálneho hygienika aj instruktáž a individuálne poradenstvo v oblasti starostlivosti o naše ústne zdravie.
Baktérie si v našich ústach pravidelne vytvárajú vrstvu zubného plaku, v ktorom potom žijú a množia sa. Ak zubný plak nie je odstránený dokonale, kalcifikuje vďaka minerálom zo sliny a tak vzniká zubný kameň, ktorý naďalej škodí zubom i ďasnám a spôsobuje zápaly. Neliečený zápal ďasien môže viesť až k parodontitíde a postupne strate zubov a to dokonca aj bez bolesti.
Kedy začína problém?
Príznakmi zápalu ďasien je ich krvácanie, opuch a začervenanie. Nie vždy však ďasná pri umývaní zubov krvácajú aj napriek nánosom zubného kameňa. Tieto symptómy sú totižto niekedy nevhodne maskované zubnými pastami alebo ústnymi vodami proti krvácaniu, čo často vedie k tomu, že problém prehliadame až kým je neskoro a o zuby aj touto chybou prichádzame.
Ako si udržať zdravé zuby a ďasná?
Odstránenie zubného plaku a zubného kameňa by sa malo robiť profesionálne, aby nedošlo k poškodeniu povrchu zubov. Ak nám tieto nánosy odstraňuje skúsený dentálny hygienik, tak je to bezbolestný zákrok dokonca aj bez použitia anestetika. V poctivej a kompletnej dentálnej hygiene však nesmie chýbať čistenie ručnými nástrojmi, použitie len ultrazvuku a pieskovača (airflow) je nedostatočné, avšak v dnešnej dobe žiaľ veľmi rozšírené. V takomto prípade často zostávajú pod okrajom ďasna (v ďasnovom žliabku) a v medzizubnom priestore zbytky zubného kameňa, čo síce nie je pre pacienta viditeľné, pretože na povchu je ďasno zahojené a bez príznakov zápalu. Tieto zbytky však naďalej poškodzujú tvrdé a mäkké tkanivá v ústnej dutine. Toto môže viesť až k úbytku kosti zápalom – parodontitíde.
Biele zuby po ošetrení neznamenajú kvalitne odvedenú prácu…
Estetická časť je pre nás taktiež veľmi dôležitá, a preto je súčasťou ošetrenia u dentálneho hygienika aj pieskovanie (airflow) alebo leštenie zubov (polishing). Na povrchu zubov sa nám často tvoria nánosy farebných škvŕn (pigmentácie), ktorých pôvodom bývajú nápoje, potraviny, fajčenie a v niektorých prípadoch aj určité druhy baktérií. Usádzanie sa pigmentácií na povrchu zubov, alebo zubných náhrad sa dá eliminovať správnou technikou čistenia zubov, pomôckami ústnej hygieny, úpravou stravovacích návykov a v neposlednom rade dokonale odvedenou prácou dentálneho hygienika. Ak je povrch zuba po jeho vyčistení dokonale hladký, usádzanie pigmentácií na jeho povrchu je obtiažnejšie. Nezabúdajme však, že samotné pieskovanie a leštenie zubný kameň neodstráni a vždy by mu malo u dentálneho hygienika predchádzať dokonalé čistenie ručnými nástrojmi.
Znamená pravidelná dentálna hygiena dokonalú prevenciu?
V dnešnej dobe sa okolo nás nachádza veľké množstvo reklám a informácií, ktoré sú zamerané na predaj a sú často zavádzajúce. Preto je dôležité poradiť sa s odborníkom na dentálnu hygienu a predísť tak experimentovaniu s Vašim zdravím. Odborníka si však vyberajte dôkladne, pretože nie všetky návštevy u dentálneho hygienika spĺňajú všetky kritériá kvalitnej dentálnej hygieny. Viac o tom, čo je súčasťou kvalitnej dentálnej hygieny, sa dočítate v mojom blogu Biele zuby po návšteve dentálneho hygienika nemusia vždy znamenať čisté zuby.