Ako si správne zvoliť zubnú pastu?

Aktualizované: 15. januára 2021

O zubných pastách a ich zložení sa na internete píše veľmi veľa, ale žiaľ, nie všetky články sú písané pravdivo alebo na základe skutočných testov.

O zubných pastách a ich zložení sa na internete píše veľmi veľa, ale žiaľ, nie všetky články sú písané pravdivo alebo na základe skutočných testov. Informácie v týchto článkoch bývajú často zavádzajúce a nepravdivé, čím trpí v konečnom dôsledku naše zdravie. Preto sa vždy počas ošetrenia pýtam svojich pacientov, ktoré zubné pasty používajú. Na základe najčastejších odpovedí som spravil analýzu zloženia najpoužívanejších zubných pást na Slovensku.

Zubná pasta je len doplnok!

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že zubná pasta je len doplnok v starostlivosti o ústnu dutinu a to podstatné v domácej ústnej hygiene vykonáva práve medzizubná kefka spolu s bežnou zubnou kefkou. Problémy so zubami, ktoré pacientov často privádzajú do ambulancie zubného lekára, sú z veľkej časti zapríčinené zubným plakom, ktorý na povrchu našich zubov vytvárajú baktérie prítomné v našej ústnej dutine.

Zubný plak je dôležité odstrániť mechanicky skôr, ako sa stane pre naše tkanivá v ústach škodlivý. Žiadna zubná pasta ani ústna voda však nedokáže túto mechanickú prácu spraviť namiesto vlákien zubnej a medzizubnej kefky. Látky obsiahnuté v zubných pastách a ústnych vodách dokonca ani nedokážu preniknúť do štruktúry zubného plaku. Do nášho organizmu však áno…

Akú úlohu teda plní zubná pasta?

Správne zvolená zubná pasta vďaka účinným látkam dokáže „opraviť“ jemné poškodenia, tzv. demineralizácie v sklovine našich zubov, robí sklovinu zubov odolnejšiu proti mierne kyslým látkam z potravy, vytvára opticky belší povrch skloviny aj bez abrazívnych látok, osviežuje dych a zvyšuje svieži pocit po umytí zubov. Nie však všetky zubné pasty majú tieto účinky a ak ich aj majú, tak často obsahujú ďalšie zlúčeniny, ktoré sú toxické pre organizmus.

Môže zubná pasta škodiť zdraviu?

Zubné pasty obsahujú množstvo chemických látok a každá z nich má určitý stupeň toxicity. Existuje stupnica toxicity od jedna do päť. Zlúčeniny s hodnotou 3, 4, a 5 sa radia medzi také, ktoré sú pre telo nevhodné, pričom 5 je najhoršia hodnota.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že pasta je prípravok, ktorý neprehĺtame a preto nám nič nehrozí. Pravdou však je, že cez sliznice v ústach, ktoré sú pre tieto zlúčeniny zubných pást priechodné, sa nám do tela môže dostať veľké množstvo toxických látok, ktoré sa nám v tele môžu ukladať. Zubná pasta je prípravok, ktorý väčšina ľudí používa v priemere dva-krát denne, takže množstvo toxínov uložených v tele človeka počas života môže byť naozaj vysoké.
Mezi najčastejšie vyskytujúce sa škodlivé látky v zubných pastách patria umelé sladidlá, tenzidy, emulgátory, konzervanty a farbivá.

Umelé sladidlá

Umelé sladidlá sa často pridávajú vo veľkom množstve dokonca aj do detských zubných pást, a práve väčšina z nich je zdraviu veľmi škodlivá. V pastách, ktorých zloženie som hodnotil sa najčastejšie nachádza umelé sladidlo SODIUM SACCHARIN, ktorý na stupnici toxicity predstavuje stupeň 3 – (mínus znamená ešte o niečo škodlivejšie pôsobenie na organizmus ako stupeň 3). Tie kvalitnejšie pasty z nižšie hodnotených obsahujú namiesto sladidla sodium saccharin umelé sladidlo XYLITOL, ktoré predstavuje stupeň 1 a to znamená prírodnú látku. Xylitol je síce sladký, ale nie je nebezpečný pre zuby a v našich ústach má dokonca antibakteriálne účinky.

Tenzidy

Tenzidy sa používajú v zubných pastách na odmasťovanie povrchu zubov. Majú však veľmi dráždivé účinky pre organizmus. Veľmi častý tenzid v pastách je SODIUM LAURYL SULPHATE (SLS), ktorý okrem odmasťovania povrchu zubov vytvára aj napenenie zubnej pasty počas čistenia zubov. Na stupnici toxicity predstavuje stupeň 3-. Tento tenzid sa radí medzi najviac dráždivé pre organizmus. V prípade ústnej dutiny vysušuje, dráždi sliznice a môže spôsobovať alergické reakcie. Ako náhrada sa v kvalitnejších zubných pastách používa jemnejší tenzid ako napr. COCAMIDOPROPYL BETAINE.

Syntetické emulgátory

Syntetické emulgátory majú zahusťujúce, spojovacie účinky a pôsobia ako zmäkčovadlá, čím zvyšujú priepustnosť kože a sliznice. Tým sa môže zvyšovať vstrebávanie rôznych chemikálií do krvi. V kozmetických prípravkoch, ako aj zubných pastách sa označujú skratkou PEG alebo PPG. Prípravkom, ktoré majú v zložení zlúčeninu PEG alebo PPG by sme sa mali vyhýbať aj z dôvodu nepriaznivého dopadu na životné prostredie. Pri ich výrobe sa používajú vysoko reaktívne, jedovaté plyny a nebezpečný karcinogén, ktorého zbytky môžu znečisťovať aj konečný prípravok, do ktorého môžu preniknúť. Na stupnici toxicity predstavuje PEG zlúčenina stupeň 4.

Konzervanty

Konzervanty sa zaraďujú medzi najrizikovejšie prísady kvôli tomu, že väčšina z nich je jedovatá. Používajú sa preto, aby zabránili množeniu mikroorganizmov v prípravku a predĺžili trvanlivosť výrobku. Medzi najznámejšie patria parabény (stupeň toxicity 4). Aj napriek tomu, že veľa výrobcov na obale udáva, že ich výrobok je bez parabénov, často je nahradený iným, podobne škodlivým konzervantom. Niektoré pasty môžu obsahovať aj Triclosan, ktorý sa radí medzi veľmi škodlivý konzervant so stupňom toxicity 5.

Farbivá

Farbivá patria tiež k rizikovým a najčastejšie ich nájdeme v zložení výrobku pod označením Cl s číslom. Avšak nie všetky farbivá s označením Cl sú škodlivé. Medzi najhoršie sa radia azofarbivá, vyrábané z určitých frakcií ropy. Tieto predstavujú na stupni toxicity hodnotu 3- a 4. Pri prechode do krvi môžu poškodzovať pečeň a môžu mať aj karcinogénne účinky. Existujú však aj prírodné farbivá, ktoré môžu mať aj priaznivé účinky.

Na ďalšej strane sa pozrieme na zloženie bežných zubných pást…