Parodontitída, u mnohých známa ako paradentóza

Aktualizované: 2. novembra 2020

Ústna dutina predstavuje optimálne prostredie pre rast a život baktérií vďaka relatívne stálej teplote, vlhkosti, hojnému počtu živín a v neposlednom rade vďaka tvrdým zubným…

Ústna dutina predstavuje optimálne prostredie pre rast a život baktérií vďaka relatívne stálej teplote, vlhkosti, hojnému počtu živín a v neposlednom rade vďaka tvrdým zubným tkanivám. Ak sa vplyvom určitých faktorov naruší rovnováha medzi ústnymi baktériami, často sa to môže v ústnej dutine prejaviť ako zápal ďasien, čo môže viesť až k zápalu a poškodeniu parodontu (závesného aparátu) zuba. Závesný aparát zuba sa skladá z ďasna, parodontálnych väzov, zubného cementu, ktorý pokrýva povrch koreňa zuba a alveolárnej kosti, v ktorej je koreň zuba prichytený pomocov spomínaných parodontálnych väzov.
Zápal parodontu sa teda nazýva parodontitída a ak sa nelieči, môže kvôli úbytku kosti viesť až k strate niekedy aj zuba bez prítomného kazu. Toto ochorenie ľudia často nazývajú nesprávne paradentóza. Parodontitída, ak pacient dodržiava liečbu a s ňou súvisiace náležitosti, sa dá zastaviť. Avšak poškodené tkanivá, medzi ktoré patrí aj ustúpená kosť okolo koreňa zuba postihnutého týmto zápalom, sa už naspať do pôvodného stavu nevráti. Aj preto je dôležité parodontitídu zastaviť čo najskôr a zabrániť tak výraznej strate kosti.

Začína sa to zápalom ďasien

Ďasno okolo každého zuba vytvára približne 2mm hlboký okraj pripomínajúci golier. Tento priestor sa nazýva ďasnový žliabok a je to oblasť, ktorú je veľmi dôležité pravidelne čistiť ultra mäkkou zubnou kefkou. Ak sa totižto pri čistení zubov nedostávame do ďasnového žliabku, v tomto priestore zostane zubný plak s baktériami, ktoré vyvolávajú zápal. Tento zubný plak po niekoľkých dňoch kalcifikuje na zubný kameň a zápal sa zhoršuje. Ak sa tento priestor profesionálne nevyčistí, tak to môže viesť až k zápalu parodontu a teda parodontitíde. Ale pozor, domáce čistenie žliabku by sa malo vykonávať len ultra mäkkou zubnou kefkou, pretože tkanivo vo vnútri žliabku je citlivé a bežná kefka, hoci označená ako mäkká, ho môže poškodzovať.

Prejavy parodontitídy

Medzi najčastejšie a najľahšie pozorovateľné prejavy parodontitídy patrí krvácanie, opuch a začervenanie ďasien. Najčastejšou chybou pacientov s parodontitídou je, že si príznaky krvácajúcich ďasien prekrývajú zubnými pastami proti krvácaniu a ústnymi vodami. Tým sa problém ale nevyrieši, iba sa zamaskujú tieto symptómy a ochorenie priebeha naďalej. Nakoniec však dôjde takto „maskovaný“ zápal parodontu až do štádia, kedy sa začnú zuby kývať a hrozí ich vypadnutie.

Signalizujú ustúpené ďasná parodontitídu?

Ústup ďasien môže mať súvis s parodontitídou, ale nie je to pravidlom. Ústup ďasien môže spôsobiť aj nesprávna technika čistenia zubov, nevhodne zvolená zubná kefka, neprimeraný tlak počas čistenia zubov, ťah úponov slizníc a iné faktory. Nie vždy je parodontitída sprevádzaná viditeľným ústupom ďasien a často si pacienti s aktívnou parodontitídou bez ústupu ďasien myslia, že sa ich toto ochorenie netýka.

Dedičnosť

Parodontitída nie je dedičné ochorenie. Tvrdenie o dedičnosti ako príčine parodontitídy nebolo doposiaľ potvrdené žiadnou z mnohých štúdií. Parodontitída môže byť podporovaná rôznymi faktormi, ktoré sa však dajú zmeniť. Medzi podporujúce faktory tohto ochorenia patrí bakteriálna mikroflóra v ústach, fajčenie a Diabetes Mellitus (cukrovka).

Bakteriálna mikroflóra

Bakteriálna mikroflóra v ústach a jej zmeny veľmi výrazne ovplyvňujú vznik a priebeh parodontitídy. Každý človek má v ústach baktérie, ktoré žijú v určitej symbióze (spolužití). Ak sa však táto rovnováha naruší prevahou istého druhu, toto môže spôsobiť rôzne ochorenia v ústach a jedným z nich je aj parodontitída. K zmenám rovnováhy medzi baktériami môže dôjsť nepravidelnou domácou ústnou hygienou, ale aj nesprávnou technikou čistenia zubov, ako aj používaním neprávnych pomôcok a prostriedkov na čistenie zubov. Na povrchu zubov vzniká zubný plak, ktorý ak dokonale neodstránime, tak neskôr kalcifikuje (tvrdne) na zubný kameň. Zubný plak a zubný kameň vytvára ideálne prostredie pre množenie škodlivých baktérií, ktoré v niektorých prípadoch svojimi toxínmi bezbolestne ničia kosť v okolí zuba. Počas profesionálnej dentánej hygieny sa dokonale vyšetrí parodont zuba, odstráni sa zubný plak a zubný kameň, pacientovi sa odporučia pomôcky pre domácu ústnu hygienu a naučí sa správnu techniku čistenia zubov. Pomocou vhodnej techniky čistenia zubov je možné zabrániť opakovanému premnoženiu baktérií spôsobujúcich parodontitídu. Viac o tom čo by mala obsahovať profesionálna dentálna hygiena sa môžete dočítať v mojom blogu „Biele zuby po návšteve dentálneho hygienika nemusia vždy znamenať čisté zuby“

Fajčenie a jeho vplyv na parodontitídu

Fajčenie ovplyvňuje imunitnú odpoveď organizmu (ovpyvňuje to, ako náš imunitný systém zareaguje) na parodontitídu. To znamená, že organizmus fajčiarov s prebiehajúcou parodontitídou reaguje oveľa horšie na toto ochorenie než u nefajčiarov. Fajčenie taktiež môže ovplyvňovať bakteriálnu mikroflóru v ústach tým, že podporuje množenie baktérií spôsobujúcich toto ochorenie. Štúdiami bolo dokázané, že zastavenie fajčenia má výrazne pozitívny vpyv na stav parodontu a liečbu parodontitídy.

Cukrovka

Samotná cukrovka môže mať vplyv na vznik a priebeh parodontitídy. U pacientov trpiacich cukrovkou bolo zistené, že pacienti s nedostatočnou kontrolou nad cukrovkou majú aj horšie výsledky v liečbe parodontitídy. Avšak aj u pacientov trpiacich na cukrovku sa dá parodontitída zastaviť.

Diagnostika

Ak je parodontitída včas diagnostikovaná a liečená, dá sa zastaviť a udržať stabilizovaná. Ak nám krvácajú ďasná, nemali by sme tieto príznaky prekrývať prípravkami a prehliadať, ale riešiť priamo ich príčinu so zubným lekárom, alebo s dentálnym hygienikom. Vhodným spôsobom včasnej diagnostiky sú pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára, pri ktorých by v určitých intervaloch nemalo chýbať röntgenologické vyšetrenie chrupu spojené s dôkladným vyšetrením parodontu v ústach pacienta. Ani v dôkladne odvedenej práci dentálneho hygienika nemôže chýbať vyšetrenie a sledovanie zmien v okolí zubov.

Parodontitída neškodí len našim zubom

Neliečená parodontitída nás môže pripraviť o zuby a tento proces zvyčajne trvá niekoľko rokov. Treba si však uvedomiť, že po celý čas neliečenej parodontitídy náš imunitný systém bojuje so silným zápalom v tele a baktérie spôsobujúce toto ochorenie vplývajú aj na celkové zdravie nášho organizmu. Viac o vplyvoch parodontitídy na iné ochorenia v tele sa dočítate v mojom blogu Parodontitída neškodí len našim zubom

„Medzi našim ústnym a celkovým telesným zdravým je veľmi úzke prepojenie a neustále sa vedecky zisťuje viac a viac takýchto súvislostí…“