Krvácajú mi pri čistení zubov ďasná, akú pastu a ústnu vodu si mám kúpiť?

Aktualizované: 2. novembra 2020

Okraj ďasna vytvára okolo každého zuba v ústach približne 2mm hlboký žliabok, ktorý pripomína golier. Tento žliabok je potrebné pravidelne čistiť od nánosov zubného plaku,…

Okraj ďasna vytvára okolo každého zuba v ústach približne 2mm hlboký žliabok, ktorý pripomína golier. Tento žliabok je potrebné pravidelne čistiť od nánosov zubného plaku, ktorý nám v ústach neustále vytvárajú naše ústne baktérie. Nezabúdajme však, že ďasnový žliabok by sa mal čistiť len ultra mäkku zubnou kefkou spolu s medzizubnou kefkou. Ak zubný plak neodstránime dôkladne, baktérie v ňom sa premnožia, produkujú škodlivé látky a spôsobia zápal ďasna. Náš imunitný systém sa však začne proti týmto baktériám brániť a to tak, že sa jemné cievky v ďasne zmnožia a tým toto miesto zásobujú väčším množstvom krvi a teda aj protilátkami. Cievy sa stávajú priepustné a prenikajú cez ne protilátky, ktoré ničia premnožené baktérie. Avšak pri dotyku kefkou na ďasno v mieste zápalu môže dôjsť cez takto priepustné cievy k úniku malého množstva krviniek. Toto sa potom prejavuje v ústach ako krvácanie ďasien pri čistení zubov. Krvácanie je však len symptóm zápalu ďasna a dá sa ho jednoducho a pomerne rýchlo zbaviť.

Čo si mám kúpiť na krvácajúce ďasná?

Často pri krvácaní ďasien hľadáme pomoc v rôznych prípravkoch na čistenie zubov. Ústne vody a zubné pasty s protikrvácajúcim účinkom obsahujú látky, ktoré majú sťahujúci účinok a nemiesto vyriešenia problému, tento problém len prekrývajú. Na začiatku som spomínal ako cez priepustné cievy cielene prechádzajú protilátky a bojujú proti premnoženým baktériám. Chemické látky v pastách a ústnych vodách však tieto cievy stiahnu, znížia ich priepustnosť, aby ďasná nekrvácali. Avšak príčinu zápalu, ktorou sú baktérie v zubnom plaku, alebo zubnom kameni, nedokážu odstrániť a takto „maskovaný“ zápal naďalej pokračuje, čo môže prejsť až do parodontitídy a postupnej straty zubov.

Prečo teda môj imunitný systém nezničí premnožené baktérie?

Príčinou premnoženýcch baktérií je, že si kvôli nedostatočnej technike a niekedy aj nevhodne zvolenej pomôcke nedokážeme dokonale odstrániť zubný plak v našich ústach. Imunitný systém ničí veľké množstvo týchto premnožených baktérií. Avšak tým, že si každý deň opakovane čistíme zuby nesprávne, sa tieto baktérie opakovane množia a zápal sa zväčšuje.

Ako teda krvácanie ďasien zastaviť?

Šikovný dentálny hygienik, alebo hygienička nám nielen dokonale vyčistí zuby od zubného plaku, povlakov alebo zubného kameňa, ale nás aj naučí správnu techniku čistenia zubov a poradí vhodné pomôcky pre domácu ústnu hygienu. Predídeme tak opakovanému vzniku zápalov ďasien ako aj zubnému kazu.